Thor: Hızlı ve Öfkeli… Pardon Thor: Love and Thunder İncelemesi

Bu filmi basın gösteriminde izlemeden önce The Mighty Thor (2016) ve The God Butcher çizgi roman serileri ile beraber incelemeyi hedefliyordum ama şunu söyleyeyim bu film kesinlikle bunu hak etmiyor. Ah be Thor, Marvel sinema maceranda iki tane kötü ikitane de bayat esprili, komedi filmi almış olman hiç adil değil. Bu filme o kadar öfkeliyim ki…

Senaryo

Bana Taika Waititi’yi Getirin!

Taika ne zaman Marvel dışında bir projede çalışsa ayakta alkışlanırken nedense Marvel kısmına gelince çok iyi becerdiği komedi ve hikaye anlatıcılığını kenara bırakıp bayat esprilerle ve çocuksu anlatımla devam ediyor. Filmi izlerken bir noktada esprilere güldüm çünkü aşırı sinirimi bozdular. Bu kadar altı boş bu kadar seviyesiz nasıl espri yapılabilir bilmiyorum. Bir noktada “Karadeniz ağzıyla konuşan biri gelecek sanırım.” dedim. Thor: Ragnarok bile iyi kötü bu bayat esprileri ve ciddi hikayesi arasında denge kurmuştu ama bu film nedense buna uğraşmamış bile. Gorr ne zaman sahneye girse aşırı ciddi şeyler işlenirken bir anda sahne değişiyor ve Thor, Recep İvedik vari hareketlerle eski sevgilisine kur yaparken baltası onu kıskanıyor.

Çıtır Çerezlik Aksiyon filmi

Senaryoya tam girmek bile istemiyorum, iki tane çok kritik hata var: Biri Mjolnir ve Jane Foster arasında, diğeri ise direkt Tanrı Kasabı Gorr’un motivasyonuyla ilgili. Senaryoyu yazarken Gorr’un motivasyonu ve amacındaki boşluğu fark etmişler ve Thor’un bir repliği ile çözmeye çalışmışlar lakin o kadar komik bir hata ki… Tamam Jennifer Kaytin Robinson yazarımızın ilk büyük projesi ama Taika sen de mi fark etmedin? Üstelik düzeltmek için kullandığınız repliği duyunca salonu terk etmek istedim. Tüm bunlar dışında senaryo basit bir aksiyon filminden farksız. Bir grup salak karakter, bir amaçla yolculuğa çıkar ve biter; karakterlerin motivasyonları, amaçları, ruhsal durumları bir sahneyle geçiştirilir.

Seni Tekrar Görmek Güzel Jane Foster

Filmde en beğendiğim şey yegane Jane Foster‘ımızdı. Karakter hakkında spoiler vermeden çok bir şey diyemem lakin filmde en ilginç hikayeye sahip karakterdi. Natalie Portman‘ı da tekrar Marvel Sinematik Evreni içerisinde görmek beni mutlu etti. Taika hikayenin ciddiyetini Jane Foster ile dengelemeye çalışmış ancak süre sıkıntılarından dolayı çok fazla işlenmediği için denge kurulamamış ama inanıyorum ki daha fazla işlenseydi bu film çok daha farklı olurdu.

Biraz Teknik

After Effects ile Yapılan Görsel Efektler

The Thor: Love And Thunder Teaser Moment That Fans Can't Help But Love

Avengers: Infinity War filmine kadar görsel efektleriyle övdüğümüz Marvel filmlerinin son geldiği nokta beni çok üzüyor. Tamam arada Captain America: Civil War ve Black Panther gibi ofsaytlar vardı ama genel bütüne baktığımızda olumluydu. Özellikle Thanos karakterinin görsel efektleri ve gençleştirme efektleri için övgülerle bahsetmiştik ama bu filmde o kadar uğraşılmamış ki arkada yeşil perde olduğu çok belli sahneler, çok komik görsel efektler, aşırı gerçek dışı görsel efektler, ucuz savaş sahneleri… Tükendim filmi izlerken.

Metroya Binen İyi İnsanlar… Pardon Oyunculuklar

Filmdeki herkesin oyunculuk performansı ortalamaydı ve yeterliydi tek bir kişi dışında:Christian Bale. Bale o kadar iyi oynamış ki bu film için fazla denilip beş dakikalık ekran süresi verilmiş. Ya, gerçekten anlamıyorum filmin tek iyi yanı Gorr karakteriyle Christian Bale’ın performansıydı ama filmde yok gibi bir şey. Gorr’un filmde o kadar yeri yok ki hikayenin ana kötüsü bile sayılmaz. Hikayenin kötüsü Thor’un aşk hayatı. Tümm bunları görünce diyorum ki ”Koskoca Marvel neden beş dakikalık bir rol için Christian Bale gibi bir aktörü kullanıp tüm potansiyeli öldürdü?” Neyse oyunculuklar film için yeterli, bir rol dışında ne fazlası var ne azı.

Ormana Hoş Geldin!

Marvel filmlerini artık soundtrack konusunda gömmekten yoruldum. Bu filmin öncekiler gibi akılda kalıcı bir melodisi kesinlikle yok veya direkt sahneyle bütünleşen bir soundtrack’i yok. Taika’nın en azından Marvel filmleri için bu küçük melodilerden öte bence şarkı tercihleri daha önemli, bu filmde de çok güzel kullanılmış bu durum hatta bir noktada şaka bile olsa hikayeye yerleştirilmiş. Müziklerle sahneler çok güzel uymuş filmin teknik kısımda en sevdiğim kısmı bu oldu.

Son Yorumlar

Bu filmi bence sinemada izlemeyin, ortalama bir Marvel filminin bile altında sadece boş aksiyon izlemek için bile değmez. Disney+ üzerine geldiğinde Imax formatıyla istediğiniz yerden izleyin o zaman değer ama sinemaya gitmeye gerçekten değmez. Hiçbir Marvel filmine daha öncesinde bunu dememiştim lakin iki filmdir bence kesinlikle sinemaya gidilmesine gerek yok çünkü insanlara sunulan bu filmler ekstra para harcayıp izlemeye değecek işler değiller. Çoğu noktada izleyicinin zekasıyla dalga geçen uğraşılmamış işlerler. Filme tam bir puan veremem ama vasat diyebilirim.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir