Game of Thrones Devam Ediyor – “Snow” Dizisi ve Diğer Projeler Hakkında Neler Biliyoruz?

7 Krallık’tan gelen kuzgunların ardı arkası kesilmiyor! En son gelen haber ise Winterfell’in bir türlü yüzü gülmeyen çocuğu Jon Snow ve Taht Oyunları finalinden sonrasını anlatan dizisi, Snow hakkında.

Bu yazımda Snow ve diğer Game of Thrones spinn-off’ları hakkındaki haberleri ve söylentileri toparladım, bakalım bizleri neler bekliyor?

Snow dizisi fikri, Taht Oyunları dizisindeki Jon Snow karakterini canlandıran oyuncu Kit Harington’a ait. Anlaşılan o ki Harington, dizideki performansı ile aday gösterildiği iki Emmy ödülü ile yetinmek istememiş ve hikayesinin de o şeklide bitmemesi gerektiğini düşünmüş.

Kit Harington

Yayınlandığı dönemde herkesi ekrana bağlayan kült dizi Game of Thrones’un son iki sezonu hayranları için büyük bir hayal kırıklığıydı. Final bölümü ise o kadar kötüydü ki resmen dizinin medyadan sürgün edilmesine sebep oldu. Final bölümünde Jon Snow, Westeros’tan sürgün ediliyor ve Duvar’ın kuzeyinde yaşamak üzere krallığı terk ediyordu.

Emilia Clarke (dizide Daenerys Targaryen), verdiği güncel bir röportajında dizinin Kit Harington’un fikri olduğunu ve bundan bir süredir haberdar olduğunu söyledi. Daenerys olarak geri dönüp dönmeyeceği sorusuna ise ‘’Benim karakterimin işinin bittiğini düşünüyorum.’’ diyerek cevap verdi.

Serinin uyarlandığı kitapların yazarı George R. R. Martin ise bazı duyuruları paylaştığı ve düşüncelerini yazdığı bloğu ‘’Not a blog,’’ da Snow dizisi hakkındaki iddialardan bazılarını doğruladı.

‘’It seems as though Emilia Clarke has already mentioned that SNOW was Kit’s idea in a recent interview.  So that part is out. Yes, it was Kit Harington who brought the idea to us.  I cannot tell you the names of the writers/ showrunners, since that has not been cleared for release yet… but Kit brought them in too, his own team, and they are terrific.’’

George r.r. martın’IN BLOGUNDAN

Martin, Harington’un onu Santa Fe’deki evinde ziyaret ettiğini ve dizi için Harington’un kendi oluşturduğu harika bir takımı olduğundan bahsetmiş ve GoT evreni için planlanan tüm projelerde orijinal seri kadar katkısının bulunacağını da yazmış blogunda.

Diğer projeler

HBO; Yedi Krallık’ta geçecek, geçmişi ve geleceği anlatacak birçok proje üzerinde çalışıyor. Bunlardan en yakın tarihe sahip ve en kesini 2022 Ağustos’ta çıkacak olan ve Targaryen Hanesi’nin tarihi üzerinde duran House of Dragon dizisi.

House of Dragon dizi afişi

Onun dışındaki projeler de şu şekilde:

  • 10.000 Ships, Martell Hanesi’nin ve Dorna Krallığı’nın atası Prenses Nymeria’yı konu alacak. Evrendeki zamandan 1000 yıl öncesini anlatacak.
  • 9 Voyages/Sea Snake ise denizde geçecek. Velaryon Hanedanlığı ve Lord Corlys Velaryon üzerine olacak.
  • Flee Bottom, zengin ve gururlu Kings Landing şehrinin alt tabakasının yaşadığı ve Arya Stark’ın da kısa bir süre bulunduğu ‘’fakirhane’’. Westeros’un en güçlülerini gördüğümüz Taht Oyunları’ndan sonra farklı sınıflar ve bunların olaylardan nasıl etkilendiğine dair bir yapım olacağını düşünüyorum.
  • Dunk and Egg projesi ise Ser Duncan the Tall(dunk) ve genç Aegon Targaryen’in(Egg) hikayesine odaklanıyor. Orijinal dizinin zaman çizelgesinden 90 yıl öncesinde geçiyor.

Bunların yanınnda bir de animasyon serisi konuşuluyor ama konusu veya yazar ekibi belli değil.

Snow’u bu spinn-off’lardan ayıran bir diğer nokta ise Snow’un ’sequel’ yani devam hikayesi niteliğindeyken diğer serilerin ’prequel’ yani ön-hikaye olmaları.

Bu projelerin hepsi farklı aşamalarda olsa da hepsi senaryo oluşumu, ilk notlar ve düzenlemeler kısmını geçmiş ve ikinci taslak haline ulaşabilmiş. ‘’Hepsinin yayınlanabilmesini isterim, ama bu işler böyle yürümüyor.’’ diyerek yayınlanmalarının kesin olmadığını belirtmiş Martin. Yazarın daha öncesinde de pilot bölümleri çekilmiş veya fikir aşamasından geçmiş ama yayımlanmayan projeleri olduğunu biliyoruz, umarım bu yeni fikirlerin hepsi gün yüzünü görebilir.

Emilia Clarke

Martin son güncellemerini yaptığı blog yazısını Buz ve Ateşin Şarkısı serisinin son kitabı ”The Winds of Winter’‘dan bahsederek bitirmiş, kitabı unutmadığını ve hatta daha geçen hafta Tyrion’la birlikte olduklarını yazmış. Ben o kitaptan ümidi keseli çok oldu ama bakalım, bir kere daha sözüne inanalım hadi.

aria stark gifs | WiffleGif

Şu ana kadar çıkan duyumlar ve haberler aşağı yukarı böyle, ben şu an Snow için çok heyecanlı değilim açıkçası, öncelikle House of Dragon’u ve diğer yapımları merakla bekliyorum.

Okuduğunuz için teşekkür ederim.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir