Steam Dolar Kuruna Geçmeden Önce Almanız Gereken Bağımsız Oyunlar

Steam, Arjantin ve Türkiye’de yaşanan yüksek kur oynaklığından ödeme yöntemlerini güncel ve çalışır halde tutmakta güçlük yaşadığından dolayı 20 Kasım’dan itibaren Arjantin ve Türkiye’deki satışlarda kullanılan para birimini USD olarak değiştirecek. Elbette bu değişikliklerden en çok etkilenecek olan tür ise bağımsız oyunlar. Biz de sizlere bu yüzden, alabileceğiniz bağımsız oyunların bir listesini yapmaya karar verdik. Oyun yazılarını uzun uzun okumak istemeyenler sayfanın en altında bulunan listeye göz atabilir.

Steam’de dolar kuruna geçilmeden önce alınabilecek bağımsız oyunların bir listesini hazırlık. Önereceğim oyunlar çok fazla olduğu için uzun uzun açıklamak yerine kategorize ederek tanıtmayı tercih ettim. Gene de direkt oyunları ve fiyatlandırmayı direkt öğrenmek isteyen olursa diye bir liste de yazının en aşağısına hazırladım.
Elbette ilk olarak Steam Çığlık Festivali İndirimleri de başlamışken ilk olarak bağımsız korku oyunlarına değinmesek olmaz.

Steam Çığlık Festivali

25 Ekim’den 2 Kasım’a kadar sürecek olan bu festival, Cadılar Bayramı’na özel olduğu için korku temasını ele almaktadır. Sizlere hem festivalle indirime girmiş oyunları hem de festivalle birlikte tanıtılmış yeni çıkan korku türündeki bağımsız oyunları göstermek istedik.


World of Horror

World of Horror, fantazi ve korku kurgu yazarları denince akla ilk gelen isimlerden H.P. Lovecraft ve Junji Ito’nun eserlerinden esinlenilerek yaratılmış bir korku oyunudur. Eski Tanrılar, çılgınlığın esir aldığı bir dünyaya yeniden uyanıyor. Akıllardaysa tek bir soru var: En büyük kabuslarınızın eserine dönüşmüş olan bu dünya, Tanrıların bize karşı oluşturduğu kaotik bir intikam aracı mı yoksa Tanrıların entrikalarının arasında kalmış yetim bir çocuk mu?
Tür: pixel art, rol yapma, hayatta kalma, video oyunu
Geliştirici: panstasz
Yayıncı: Ysbryd Games, PLAYISM
Oyun, 2 Kasım’a kadar 142,50 TL’dir. Oyunun asıl fiyatı ise 190 TL.


Signalis

İnsanlığın karanlık bir sırrı yüzünden oluşan distopik bir gelecektesiniz. Kayıp hayallerini arayan bir teknisyen olarak dünya dışı hükümet tesislerini tüyler ürpertici yaratıklardan temizlemeli ve hükümetin sırlarını tek tek gün yüzüne çıkararak bu distopik dünyada hayatta kalmalısınız.
Tür: hayatta kalma, bilim-kurgu, video oyunu
Geliştirici: Rose-engine
Yayıncı: Humble Games, Playism
Oyun, 2 Kasım’a kadar 32,80 TL’dir. Oyunun asıl fiyatı ise 166 TL.


Slay the Princess

Prensesi kurtardığınız beyaz atlı bir prens rolünde olacağınızı düşünüyorsanız, olayı çok yanlış anlamış olabilirsiniz. Prensesi sevdiklerine kavuşturmanız değil, ruhunu kavrultmanız gerekmekte. Yalnız dikkat edin, prenses sizi tatlı diliyle büyüleyecek, yalan söyleyecek, sana dünyaya vadedecek ve eğer izin verirsen seni defalarca öldürecek. Unutma, dünyayı kurtarabilmek için prensesin düzenbazlıklarına kanmaman lazım.
Tür: görsel roman, rol yapma
Geliştirici: Black Tabby Games
Yayıncı: Black Tabby Games
Oyun, 2 Kasım’a kadar 157,50 TL’dir. Oyunun asıl fiyatı ise 170 TL.


Milk Outside a Bag of Milk Outside a Bag of Milk

“Bir süt alacaktık konu nerelere geldi” dedirten, hayatımızdaki minik ve önemsiz şeylerin ne tür zorluklar oluşturabileceği hakkında oluşturulmuş, psikolojik korku ögelerinin bulunduğu kısa bir hikaye. Minik kızımızı mutluluğuna tekrar kavuşturabilecek misin?
Tür: görsel roman
Geliştirici: Nikita Kryukov
Yayıncı: Nikita Kryukov
Oyun, Steam’de 16,50 TL’ye bulunmaktadır.


Night Loops

Night Loops adından da anlaşılabileceği gibi sürprizlerle dolu, sizi atmosferiyle birlikte bitmek bilmeyen bir kabus döngüsünde tıkılı kalmışsınız gibi hissettirecek türden bir korku oyunudur. Bu kabustan nasıl uyanarak kaçacaksın?
Tür: pixel art, görsel roman, bulmaca
Geliştirici: Jiaquarium
Yayıncı: Freedom Games
Oyun, Steam’de 105 TL’ye bulunmaktadır.


Lakeview Cabin 2

Serinin ikinci oynu olan Lakeview Cabin 2 , farklı sonlara sahip bir hayatta kalma odaklı korku oyunudur.
Tür: 2D video oyunu
Geliştirici: Roope Tamminen
Yayıncı: Roope Tamminen
2. Oyun 2 Kasım’a kadar 14,80 Tl, serinin tüm oyunlarını içeren Lakeview Bundle ise 26,60 TL’dir. 2. oynun asıl fiyatıysa 18,50 TL.


White Shadows

White Shadows, şaşırtıcı mimari tasarımı ve göz alıcı monokrom sanat tarzıyla insanı depresif havasıyla karanlığa doğru çeken distopik bir sinematik bulmaca oyunudur.
Tür: bulmaca platform
Geliştirici: Monokel
Yayıncı: Thunderful Publishing, Mixtvision
Oyun, 2 Kasım’a kadar 12,80 TL’dir. Oyunun asıl fiyatı 32 TL.


Paper Ghost Stories: 7 PM

Paper Ghost Stories, papercraft görsellerin olduğu, ürkütücü bir atmosferle çarpıcı bir hikayeyi en can alıcı noktada birleştiren, kısa bir antoloji korku oyunudur.
Tür: görsel roman
Geliştirici: Cellar Vault Games
Yayıncı: Chorus Worldwide Games
Oyun, 2 Kasım’a kadar 5,56 TL’dir. Oyunun asıl fiyatı ise 10,50 TL.


Cultist Simulator

1920’ler temalı, gizli tanrıların ele alındığı bir anlatı kart oyunudur. Okurlarımızın dikkatine; bu oyunun bir öğreticisi yok, oyunun asıl zorluklarından biriyse nasıl oynamanız gerektiğini çözmek.
Tür: kart oyunu, roguelike
Geliştirici: Weather Factory
Yayıncı: Weather Factory
Oyun, 2 Kasım’a kadar 10,88 TL’dir. Oyunun asıl fiyatıysa 32 TL.


Decarnation

Decarnation; Alice Harikalar Diyarı, Silent Hill ve Satoshi Kon’un filmleri gibi en etkili sürrealist eserlerden esinlenilerek oluşturulan, sizi gerçekliğin ve fantezinin bir araya geldiği unutulmaz, rüya hatta daha da önemlisi kabus gibi bir maceraya sürükleyen bulmaca oyunudur.
Tür: pixer art, bulmaca
Geliştirici: Atelier QDB
Yayıncı: Shiro Unlimited, East2West Games
Oyun, 2 Kasım’a kadar 96,85 TL’dir. Oyunun asıl fiyatıysa 149 TL.


Strange Horticulture

Bu oyunda siz, yeni bitkiler bulup tanımlayabildiğin, gizemli cadılar meclisiyle konuşabildiğin ve tatlı kedileri sevebildiğin yerel bir bitki mağazasının sahibisiniz. Oyundaki amacınız ise mağazanın sahibi olarak gizemli bitkileri toplamak ve bilmeceleri tamamlamak.
Tür: Bulmaca simülasyon

Geliştirici: Bad Viking
Yayıncı: Iceberg Interactive
Oyun, Steam’de 149 TL’ye bulunmaktadır.


System Purge

Antik makinelerden kayıp aşkınızı kurtarmaya çalıştığınız System Purge, etkileyici ses efektleri, güzel arka plan tasarımlarıyla sizi ilgi çekici bir bilim-kurgu hikayesinin içine sürükleyen kısa soluklu bir platform oyunudur.
Tür: 2D platform
Geliştirici: Actual Nerds
Yayıncı: Actual Nerds
Oyun, 2 Kasım’a kadar 6,40 TL’dir. Oyunun asıl fiyatıysa 10,50 TL.


Yuppie Psyco: Executive Edition

90’larda vatandaşların sınıflara ayrıldığı distopik bir toplumunda, gelecek kaygısıyla yaşayan ve hiçbir yeteneği olmayan bir gencin Sintracorp’taki iş yerine katılmasıyla başlayan Yuppie Psyco, oyuncuyu korkutmak ve alarma geçirmek için gerçekliğin kabus sapkınlıklarının tasvirlerini kullanan bir korku oyunudur.
Tür: 2D bulmaca
Geliştirici: Baroque Decay
Yayıncı: Neon Doctrine
Oyun, 1 Kasım’a kadar 66 TL’dir. Oyunun asıl fiyatıysa 165 TL.


Creaks

Machinarium ve Samorost’un yaratıcılarının geliştirdiği Creaks; el çizimi görselleri, kusursuz animasyonları, tüyler ürpertici sesleri ve Hidden Orchestra eseri orijinal müziği ile tüm duyularını harekete geçirecek yepyeni bir macera oyunudur.
Tür: bulmaca platform
Geliştirici: Amanita Design
Yayıncı: Amanita Design
Oyun, 2 Kasım’a kadar 17,24 TL’dir. Oyunun asıl fiyatı 74,99 TL.


Red Tape

Umarım evrak ve belgelerinizi almayı unutmamışsınızdır çünkü yanlış anlaşılmadan ötürü mali işleri halletmeniz için cehennemin 9 katını birden çıkmak zorundasınız. Şimdiden iyi şanslar!
Tür: simülatör
Geliştirici: Polaris Stüdyoları
Yayıncı: DreadXP
Oyun, 2 Kasım’a kadar 43,55 TL’dir. Oyunun asıl fiyatı 65 TL.


Beacon Pines

Sevimli ve ürkütücü ögelerin bir arada bulunduğu bu oyunda , sevimli karakterlerimiz gizemli ve ürkütücü bir kitabın içindeler, sizinse göreviniz kitabın okuyucusu olarak kitaptaki kelimeleri bulmak.
Tür: video oyunu
Geliştirici: Hiding Spot Games
Yayıncı: Fellow Traveller
Oyun Steam’de 190 TL’dir.

Gel Gelelim Diğer Bağımsız Oyunlara

Sizi korku oyunlarıyla ve dolar kur haberleriyle yeterince gerdik. Sıradaysa içinizi ferahlatacak, yeri geldiğindeyse size ilham ve motivasyon verecek, yeri geldiğinde gözlerinizde yağmur bulutları oluşturacak, gerek atmosferiyle sizi tatlı düşlere götürecek gerekse dinamikleriyle sizi eğlendirecek olan bağımsız oyunlar bulunmakta.


Poems & Codes

Oyun, ilgi çekici şiir okyanusuna dalmanızı ve aynı zamanda şiirlerdeki kriptogram yani şifreli yazıları çözdürerek eğlendiren edebi türden bir bulmaca oyunu. Oyunun tek zorluğu anadili İngilizce olmayanlar için zorluk çıkaracak birkaç kelime bulunması, yalnız bana soracak olursanız bu yeni ve zorlayıcı kelimeleri bulup öğrenmek de bilakis şiirin kendisini bulmak kadar zevkli.
Tür:
Geliştirici: Hero Game Co LLC
Yayıncı: Hero Game Co LLC
Oyun, Steam’de 105 TL’ye bulunmaktadır.


Genesis Noir

Kozmik varlıklarla savaşarak varoluşu yok etmeye çalışacağınız, zaman ve mekan kavramınızı yok edecek ve gerek animasyonu gerekse sürreal atmosferiyle sizi hayal gücünüzün doruk noktasına çıkaracak olan bu maceraya hazırsanız bu oyun tam da size göre.
Tür: Bulmaca platform
Geliştirici: Feral Cat Den
Yayıncı: Fellow Traveller
Oyun, DLC ve Soundtrack paketleriyle birlikte 170,40 TL, tek başınaysa 149 TL’ye Steam’de bulunmaktadır.


Insomnia: Theater in the Head

Geceleri tavana bakarak gözünüze uyku girmeyen o yorucu günlerde, kafanızın içinde ne gibi bir tiyatro oyunu dönüyor? Insomnia: Theater in the Head oynu, uyku sorunları olan bir kızın kafasının içinde dönen düşünceleri, bize bir tiyatro gösterisi sergileyerek sunuyor. Oyunculara ise tiyatro gösterisinin tamamını görebilmek için eğlenceli bulmacaları çözmek kalıyor.
Tür: bulmaca, simülasyon
Geliştirici: Perfect Day Studio
Yayıncı: Perfect Day Studio
Oyun, 1 Kasım’a kadar 21,99 TL’dir. Oyunun asıl fiyatıysa 27,49 TL.


A Little To the Left

Yaramaz kedimizin dağıttığı eşyaları sıralamayı, istiflemeyi ve düzenlemizi sağlayan tatlı, basit ve eğlenceli bir bulmaca oyunu. Diğer bir eşya düzenlememizi sağlayan bağımsız oyun Unpacking’i sevdiyseniz, bu oyun tam da sizlere göre.
Tür: bulmaca oyunu
Geliştirici: Max Inferno
Yayıncı: Secret Mode
Oyun, Steam’de 100 TL’ye bulunmaktadır.


Melatonin

Sadece arkana yaslan ve ritme kulak ver. Melatonin, uyurken gördüğümüz rüyalarla uyanıkken yaşadığımız deneyimler arasındaki ilişkiyi sorgulatan, hayal ve gerçekliğin bir araya geldiği, canlı müzikleriyle sizi ve ruhunuzu zinde tutan bir ritim oyunudur.
Tür: ritim, bulmaca
Geliştirici: Half Asleep
Yayıncı: Half Asleep
Oyun, Steam’de 149 TL’ye bulunmaktadır.


Coffee Talk 1 ve 2. Oyun
Yerel hayatın tüm külfetlerini unutun, şu an tatlı dilli müşterilerin, birbirinden farklı ve heyecanlı hikayelerini şehrin toz duman havasından kurtararak getirdiği bir kafedesiniz. Görevinizse barista olarak sıcacık kahvelerinizle yorgun kalpleri yumuşatmak. Bu oyunla ilgili daha fazla bilgi öğrenmek isterseniz, sitemizdeki her yazısıyla okuyana inci döktüren yazarımız Umay’ın, “Kahvenin Hatrı- Coffee Talk” adlı yazısını okumanızı da şiddetle tavsiye ediyorum.
Tür: Görsel roman
Geliştirici: Toge Productions
Yayıncı: Toge Productions
2. oyun 149 TL’ye,1. oyunsa Steam’de 130 TL’ye bulunmaktadır.


Va-11 Hall-A: Cyberpunk Bartender Action

Tebrikler, yeniden bir baristasınız. Yalnız, bu sefer tatlı bir dükkanda değil, cyberpunk temalı distopik bir dünyadasınız. Şehir merkezinde sadece küçük bir bara sahip olsanız da bu şehirdeki en büyüleyici insanları dükkanınıza çekebiliyorsunuz. Müşterilerinizin hikayelerinden kesitler öğrenebilmek için kahvelerini yağlamayı sakın unutmayın!
Tür: pixel grafik, görsel roman
Geliştirici: Sukeban Games
Yayıncı: Ysbryd Games, PLAYISM
Oyun, 149 TL’ye Steam’de bulunmaktadır.


When the Past Was Around
Eğer Cruella dışında birine soracak olursanızsize ayrılığın 5 aşaması olduğunu söylerler. Oyun, yeni filizlenen bir aşkın büyüme, gelişme ve en sonunda yavaş yavaş solmasını bizlere anlatıyor. Oyunu en ilginç yapan kısımlarından biriyse, bize aşk öyküsündeki acı tatlı her bölümü hoş şarkılarıyla içimize ilmek ilmek işleyebilmesi. When the Past Was Around kelimenin tam anlamıyla yüzünüzde buruk bir gülümseme oluşturacak bir bulmaca oynu diyebilirim.
Tür: bulmaca
Geliştirici: Mojiken
Yayıncı: Toge Productions
Oyun, Steam’de 85 TL’ye bulunmaktadır.


The Last Campfire.

Ne hayata dair anlam yükleyebiliyorsunuz, ne de evinizin yolunu biliyorsunuz. Sadece karmaşık bir yerde mahsur kalan basit bir kor parçasısınız. Kayıp halkları, acayip yaratıkları ve gizemli harabelerle karşılaştığınız bu yolculukta son kamp ateşinizi yaktınız. Zorlukları yenerek eve geri sağ salim dönebilecek misiniz?
Tür: 3D bulmaca
Geliştirici: Hello Games
Yayıncı: Hello Games
Oyun, Steam’de 149 TL’ye bulunmaktadır.


TOEM

Elle çizilmiş sevimli ve rahatlatıcı bu macera oyununda, TOEM’in fotoğraf makinesiyle gizemleri açığa çıkarmaktasınız. Tuhaf karakterlerle sohbet edebilir, onların fotoğraflarını çekerek sorunlarını gidebilirsiniz. Seçim size ve fotoğraf makinenize kalmış bulunmakta.
Tür: bulmaca
Geliştirici: Something We Made
Yayıncı: Something We Made
Oyun, 190 TL’ye Steam’de bulunmaktadır.


Behind the Frame: The Finest Scenery
Fırçalanızı kapıp gelin çünkü bu resimdeki fırça darbelerini ve oluşacak sanat eserini siz ortaya çıkaracaksınız. Fevkalade renklli atmosferi ve akıcı, dinlemesi kolay bir film müziğiyle dolu panoramik bir dünyaya bu oyunla birlikte katılabilirsiniz.
Tür: video oyunu
Geliştirici: Silver Lining Studio
Yayıncı: Akupara Games, Akatsuki Taiwan Inc.
Oyun, Steam’de 130 TL’ye bulunmaktadır.


Glitchhikers: The Space Between

Glitchhikers adından da anlaşılacağı üzere mekanlar arasında gezindiğiniz sürreal bir yolculuktur. Yol boyunca kendinizi bulacağınız, felsefi ögeleri bulunduran ve sizi bir noktada durdurup hayatınızı sorgulatan bu oyun, yalnız zengin hikayesi değil aynı zamanda görsel ve müzikleriyle de insanların ilgisini çekmeyi başarıyor.
Tür: Simülatör
Geliştirici: Silverstring Media Inc.
Yayıncı: Fellow Traveller
Oyun, Steam’de 130 TL’ye satılmaktadır.


A Space For the Unbound

90’ların nostaljik rüzgarının estiği bu duygusal oyunda iki liseli aşık, dünyanın sonuyla yüzleşirken bir yandan da kendilerini keşfettikleri bir maceraya çıkmaktadır. Yapman gereken 3 şey var: Bir yandan kaygı ve depresyonla ujğraşırken diğer yandan gizemleri ortaya çıkarmak, özel güçlerini kullanarak insanların kalbinde taht kurmak ve en önemlisi tüm kedileri sevmek.
Tür: pixer art, video game
Geliştirici: Mojiken
Yayıncı: Toge Productions
Oyun, Steam’de 190 TL’ye bulunmaktadır.


Curse Crackers: For Whom the Belle Toils

Game boy color dönemi nostaljisini iliklerinize kadar hissedeceğiniz bu 2D platform oyununda, Belle’in erkek arkadaşını kurtarabilmek için bize eşlik eden Chime’yle bir maceraya çıkmanız gerekmekte. Oyun hızlı ve akrobatik hareketleriyle, oyuncunun ilgisini çekmeyi ve eğlendirmeyi başarıyor.
Tür: 2D platform
Geliştirici: Colorgrave
Yayıncı: Colorgrave
Oyun, 25 TL’ye Steam’de bulunmaktadır.


Roadwarden

Bu acımasız fantezi dünyasında minik de olsa bir fark yaratabilmek için hayatınızı tehlikeye atan cesur bir macerapereste dönüştüğünüz Roadwarden; izometrik pixel art kullanarak RPG’lerden, görsel romanlardan, macera oyunlarından ve etkileşimli kurgudan ödünç alınan mekanikleri birleştirerek oluşturulmuş metin tabanlı bir RPG oyunudur.
Tür: RPG
Geliştirici: Moral Anxiety Studio
Yayıncı: Assemble Entertainment
Oyun, 4 Kasım’a kadar 14,03 TL’dir. Oyunun asıl fiyatıysa 23,39 TL.


King of the Castle
Entrikalarla dolu bir krallığın içindesin. Sen kralsın, arkadaşlarınsa her kararını oylayan bir meclis. Her oyun çok değerli olduğu bu oyunda, dostlarınla arkadaşlığınızı bitirmeden oyunu düzgünce bitirebilecek misiniz?
Tür: strateji, simülasyon
Geliştirici: Tributary Games
Yayıncı: Team17
Oyun, Steam’de 220 TL’dir.


Return of the Obra Dinn

Hey Ho! Tebrikler, 1803’te mürettebatı olan bir geminin kaptanısın ve gemin uzun süredir kayıp. Oynun ve mürettebatının kaderi yaptığın keşiflere ve aldığın kararla bağlı olan bu oyun gizemli bir maceradır.
Tür: Simülasyon
Geliştirici: Lucas Pope
Yayıncı: 3909
Oyun, Steam’de 190 TL’dir.


Apico

Kaynak toplama, biyoloji ve arıcılık mini oyunlarıyla birlikte APİCO, arıları topladığın, yetiştirdiin ve koruduğun ve arkadaşlarınla birlikte de oynayabileceğiniz bir arıcılık simülasyon oyunudur. Çiftçilik simülasyonu olan bağımsız Stardew Valley oyununu seviyorsanız bu oyunu da seveceğinize eminim!
Tür: simülasyon
Geliştirici: ellraiser, TNgineers
Yayıncı: Whitethorn Games
Oyun, Steam’de 32 TL’ye bulunmaktadır.


The Cosmic Wheel Sisterhood

Falında bugün ne olduğuna bakmak ister misin? Sürgün edildiği asteroitte yaşayan falcı cadı Fortuna olarak kendi tarot desteni oluşturabilir, özgürlüğünü yeniden kazanabilir hatta kozmik cadı topluluğunun kaderini bile bu büyüleyici hikâyeyle şekillendirebilirsin.
Tür: görsel roman
Geliştirici: Deconstructeam
Yayıncı: Devolver Digital
Oyun, Steam^de 175 TL’ye bulunmaktadır.


The Life and Suffering of Sir Brank

Gerçekçi lakin bir o kadar da amansız Tanrılar tarafından yönetilen bir dünyada, zaman yolculuğu yapan bir maceracıyı konu alan RPG oyunudur. Karakterin bu olaylara bakış açısı tamamen oyunculara kalmış durumda.
Tür: görsel roman
Geliştirici: Sever
Yayıncı: 101XP
Oyun, Steam’de 159 TL’ye bulunmaktadır.


Harmony: The Fall of Reverie

İnsanlığın başı gene dertte. Dünyayla tanrılar arasındaki dengeyi düzeltebilmek ise ancak ve ancak sizin yeteneklerinizle mümkün.
Tür: görsel roman
Geliştirici: DON’T NOB
Yayıncı: DON’T NOB
Oyun, Steam’de 6 Kasım’a kadar 131,25 TL. Oyunun asıl fiyatıysa 262,50 TL’dir.


OPUS: Rocket of Whispers

Oppus, ıssız dünyalarının kayıp ruhları için bir uzay cenazesi düzenlemeye karar veren iki kişinin karla kaplı bir yolculukta hayatta kalmasını sağlayacağınız bir görsel romandır.
Tür: Hayatta kalma, görsel roman
Geliştirici: SIGONO INC.
Yayıncı: SIGONO INC.
Oyun, 149 TL’ye Steam’de bulunmaktadır.


DIVINATION

“Ya bu dünyada izniniz olmadan doğarsanız?” sorusunu insana tekrar hatırlatan bu oyun, fütüristik bir dünyada falcı olarak insanların hikayelerini dinleyip geleceklerini gördüğünüz kısa soluklu bir görsel romandır.

Tür: görsel roman
Geliştirici: Mojiken
Yayıncı: Mojiken
Oyun, Steam’de 21,99 TL’ye bulunmaktadır.


Stray Gods: The Roplaying Musical

Yunan Tanrılarının aramızda saklandığı bir dünyada son İlham perisinin ölümünün gizemini çözmek için düzenlenmiş bir müzikal düşünün. Müzikalde cinayeti işleyen solistiniz kim olurdu? Size umut aşılayan ve kendinizi keşfettiğiniz bir görsel roman oyununa hazırlıklı olun.
Tür: görsel roman
Geliştirici: Summerfall Studios
Yayıncı: Humble Games
Oyun, Steam’de 255 TL’ye bulunmaktadır.


She and the Light Bearer

Şiirlerin, perilerin ve tatlı yaratıkların doğa ve halk masalı temaları etrafında toplandığını düşünün. Bu tatlı oyun sizi renkli atmosferi ve sakin halk müzikleriyle rahatlatırken aynı zamanda kolay bulmacalarıyla da eğlendiriyor. Sizi eğlendiren ve rahatlatan temaların arkasındaki hikayeye odaklandığımızdaysa, insannı duygulandıran zengin bir hikaye çıkıyor karşımıza.
Tür: bulmaca
Geliştirici: Mojiken
Yayıncı: Toge Production
Oyun, Steam’de 105 liraya satılmaktadır.


Citizen Sleeper

Gezegenler arası kapitalizmin harabelerinde, yıldızlar arası toplumun kıyısındaki kanunsuz bir istasyondaki firari bir işçisiniz. Masa üstü RYO serbestliğinden esinlenilen bilim-kurgu oyunu olan Citizen Sleepers, seçim yaparken oyuncular tarafından yönetilen bir oynanış deneyimi oluşturmak için zarlar, saatler ve görevleri kullanmaktadır. Amacınız yakanızı asla bırakmayan geçmişinden kurtulup geleceğini değiştirmek.
Tür: hikaye tarzında masa oyunu
Geliştirici: Jump Over The Age
Yayıncı: Fellow Traveller
Oyunu 190 TL’ye Steam’den alabilirsiniz.

Yerli Bağımsız Oyunlar

Elbette bağımsız oyunlardan konuşuyorsak yerli bağımsız oyun içeriklerini de konuşmadan geçemeyiz. Bu yüzden özellikle sizlere önerebileceğim bazı yerli bağımsız oyunların bir listesini çıkardım.


Havsala

Sizce beyin, John Locke’un savunduğu gibi boş bir levha mıdır yoksa Sokrates’in savunduğu üzere bütün bilgiler bize yaratılıştan beri yüklenmekte midir? Bu sorunun cevabını, Havsala oyununu oynadıktan sonra vermenizi tavsiye ederim. Phyrne tarafından inşa edilen Ruh Palas’ı içerisindeki tek bir ruh olarak amacımız, eski yaşamlarımızdan bıraktığımız ipuçlarıyla geçmiş yaşantımızı öğrenmek. Harika çizimleri, zengin hikayesi ve tatlı bulmacalarıyla birlikte bu oyunu kesinlikle alacağınız oyunların arasına eklemelisiniz.
Tür: bulmaca
Geliştirici: Stratera Games
Yayıncı: Stratera Games
Oyun, Steam’de 23,59 TL’ye bulunmaktadır.


Castle of Alchemist

Castle of Alchemist, izometrik aksiyonla kule savunmasını birleştiren, steampunk atmosfere sahip bir aksiyon oyunudur. Dalga dalga gelen düşmanları, hem kurduğumuz tuzaklarla hem de kazandığımız güçlerle kalemizin içinden defetmeye çalışıyoruz.
Tür: kule savunması, pixel art
Geliştirici: Team Machiavelli
Yayıncı: Catoptric Games, IndieArk
Oyunu Steam’den 60 TL’ye alabilirsiniz.


Monochroma

Monochroma; distopik, karamsar ve yapayalnız olduğunuz bir dünyada kardeşini büyütebilmek için zorlukları aşması gereken bir çocuğu ve kardeşini ele alan, hikayeyi tam anlamıyla kalbinize işleyebilen bir 2D platform oyunudur.
Tür: bulmaca platform
Geliştirici: Nowhere Studios
Yayıncı: Nowhere Studios
Oyun, Steam’de 31 TL’ye satılmaktadır.


Swarm Grinder

Swarm Grinder; piksel grafiklere sahip, evrimleşerek bir sürü hücreden geçmek için düşmanlarla savaştığımız bir aksiyon roguelike oyunudur. Roguelike oyunlar arasından açıkçası en çok oynanışını ve tarzını ilgi çekici bulduğum oyun bu oldu. Vampire Survivors’ı seviyorsanız bu oyuna kesinlikle bayılacağınıza eminim.

Tür: roguelike
Geliştirici: Last Bite Games
Yayıncı: Last Bite Games
Oyun, erken erişimle birlikte Steam’de 59,90 TL’ye bulunmaktadır.

Alabileceğiniz Bağımsız Oyunların Listesi

Oyunları uzun uzun okumak istemeyenler olabilecei için size ayrı olarak bir liste hazırladık. Aralarından belki almayı unuttuğunuz oyunlar da olabilir diye listeye popüler bağımsız oyunları da ekledik.

 • Stardew Valley– 24 TL.
 • Vampire Survivors- 49 TL.
 • Gris- 149 TL.
 • Don’t Starve Together– 149,00 TL, indirimle 50,66 TL.
 • Bad End Theater– 18,50 TL.
 • Terraria– 105 TL
 • Death and Taxes– 130 TL, indirimle 32,50 TL
 • Hades– 235 TL, indirimle 117,50 TL.
 • Doki Doki Literature Club Plus– 201 TL.
 • Undertale– 18 TL.
 • To the Moon– 98 TL.
 • Hotline Miami– 105 TL.
 • Katana Zero– 149 TL.
 • Hollow Knights– 149 TL, indirimle 74,50 TL.
 • Phasmophobia– 139 TL, indirimle 111,20 TL.
 • Papers, Please– 105 TL.
 • Five Nights at Freddy’s: Help Wanted Bundle– 68,50 TL, %33 indirimle 46,23 TL.
 • World of Horror- 190 TL, indirimle 142,50 TL.
 • Signalis- 166 TL, indirimle 32,80 TL.
 • Slay the Princess-170 TL, indirimle 157,50 TL.
 • Milk Outside a Bag of Milk Outside a Bag of Milk– 16,50 TL.
 • Night Loops– 105 TL.
 • Lakeview Cabin 2– 18,50 TL, indirimle 14,80 TL.
 • White Shadows– 32 TL, indirimle 12,80 TL.
 • Paper Ghost Stories: 7 PM– 10,50 TL, indirimle 5,56 TL.
 • Cultist Simulator– 32 TL, indirimle 10,88 TL.
 • Decarnation– 149 TL, indirimle 96,85 TL.
 • Strange Horticulture– 149 TL.
 • System Purge– 10,50 TL, indirimle 6,40 TL’dir.
 • Yuppie Psyco: Executive Edition– 165 TL, indirimle 66 TL.
 • Creaks– 74,99 TL, indirimle 17,24 TL.
 • Red Tape– 65 TL, indirimle 43,55 TL.
 • Beacon Pines– 190 TL.
 • Poems & Codes– 105 TL.
 • Genesis Noir– 149 TL
 • Insomnia: Theater in the Head– 27,49 TL, indirimle 21,99 TL.
 • A Little To the Left– 100 TL.
 • Melatonin– 149 TL.
 • Coffee Talk- 130 TL.
 • Coffee Talk Episode 2: Hibiscus & Butterfly– 149 TL.
 • Va-11 Hall-A: Cyberpunk Bartender Action– 149 TL.
 • When the Past Was Around– 85 TL.
 • The Last Campfire– 149 TL.
 • TOEM– 190 TL.
 • Behind the Frame: The Finest Scenery– 130 TL.
 • Glitchhikers: The Space Between– 130 TL.
 • A Space For the Unbound– 190 TL.
 • Curse Crackers: For Whom the Belle Toils– 25 TL.
 • Roadwarden– 23,59 TL, indirimle 14,03 TL.
 • King of the Castle– 220 TL.
 • Return of the Obra Dinn– 190 TL.
 • Apico– 32 TL.
 • The Cosmic Wheel Sisterhood– 175 TL.
 • The Life and Suffering of Sir Brank– 159 TL.
 • Harmony: The Fall of Reverie– 262,50 TL, indirimle 131,25 TL.
 • OPUS: Rocket of Whispers– 149 TL.
 • DIVINATION– 21,99 TL.
 • Stray Gods: The Roplaying Musical– 255 TL.
 • She and the Light Bearer– 105 TL.
 • Citizen Sleeper– 190 TL.
 • Havsala– 23,59 TL.
 • Castle of Alchemist– 60 TL.
 • Monochroma– 31 TL.
 • Swarm Grinder– 59,90 TL.

Yazımı okuduğunuz için teşekkür ederim, şimdiden keyifli oyunlar!

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir