Kuralları Unut – Scream 6 İncelemesi

Köklü korku filmi serisi Scream’in en yeni filmi Scream 6 geçtiğimiz hafta vizyona girdi. Bu yazıda öncelikle spoilersız şekilde genel hatlarıyla filmi ele alacağım son kısımda ise spoilerlı bir şekilde değineceğim filme. İlk olarak şunu söyleyerek başlamak istiyorum : bu film cidden başarılı. Scream’in özüne ve ruhuna bağlı kalıp aynı zamanda yenilikçi ve özgün bir film olmayı başarmış, bu yüzden filmi tebrik etmek istiyorum. Şimdi de gelin detaylı şekilde filmi incelemeye başlayalım.

Hikaye

Hikayemiz bir sene önceki Woodsboro katliamından kurtulan “Çekirdek Dörtlü”müzün New York’a taşınıp hayatlarında yeni bir sayfa açmasını konu alıyor. Yaşadıkları şeyleri geride bırakıp hayatlarına devam etmek isteyen ekibimizi ise Ghostface bu koca şehirde yalnız bırakmıyor. Karakterlerimiz maskeli katile karşı hayatta kalmaya çalışırken onlara yardım etmek için onlarla ortak geçmişi paylaşan Gale ve Kirby “Çekirdek Dörtlü”müzün yanına geliyor. Hikayeyi NYC’ye taşıyacaklarını ilk duyduğum zaman biraz şüphelenmiştim. Çünkü slasher türünde, çaresizlik ve ıssızlığı daha iyi hissettirebilmek için genellikle köy, kasaba gibi küçük mekanlar kullanılır. Ancak Scream 6 bu duyguyu Asla Uyumayan Şehir’de de yaşatmayı başarıyor.

Karakterler

Scream 6, en çok karaktere sahip Scream filmi ve film bunun altında kalıp karakterleri havada bırakmıyor aksine gayet güzel kullanıyor karakterleri. “Çekirdek Dörtlü”nün geçmişte yaşadıklarından dolayı travmalarını ve bunlarla başa çıkmalarını çok güzel şekilde işliyor. Eski filmlerin genel olarak başarısız olduğu bir konuydu bu. Travmayı sadece Sidney üzerinden anlatıyorlardı, bu filmde ise karakterlerin hepsinin az veya çok olanlardan etkilendiğini görebiliyoruz. Hepsi olayın ciddiyetinin farkındalar, hayatta kalmak ve sevdiklerini korumak için ellerinden gelen her şeyi yapıyorlar. Eski filmlerden tanıdığımız Gale ve Kirby de filmde çok güzel kullanılmışlar, sadece nostalji unsuru olmak yerine filmin hikayesine güzel şekilde katkıda bulunuyorlar. Şimdi de gelelim yeni karakterlerimize : yeni karakterlerin genel olarak hepsini sevdim. Filme güzel bir çeşitlilik katıyorlar ve “Çekirdek Dörtlü” ile genel uyumları gayet güzel. Bazı karakterleri keşke daha fazla görebilseydik diyorsunuz ama filmin süresi ve kadronun genişliğini düşününce maalesef o şans kalmıyor.

Teknik Detaylar

Gelelim şimdi de teknik detaylara. Filmdeki oyunculuklar gayet başarılı. Karakterlerin travmalarını, korku ve heyecanlarını çok güzel yansıtıyor oyuncular. Filmde hiç rahatsız edici şekilde kötü bir performans yok bunu rahatlıkla söyleyebilirim. Senaryonun ilerleyişi ve temposu da gayet tutarlı. Tempoda gereksiz yükselip alçalmalar olmuyor. Film, sanat tasarımı ve atmosfer konusunda ise mükemmel bir iş çıkarmış. Mekan tasarımları çok güzel. Devasa şehir New York’taki mekanlar da size o çaresizlik ve korku hissini çok güzel hissettiriyor. Ghostface’in tasarımı ve kullanımı da filmin iyi yaptığı şeylerden biri. Çok fazla çıkıp baymaktansa azar azar gözüküp sürekli olarak izleyici tetikte tutuyor.

Böylesini Daha Önce Görmediniz

Scream 6, ilk duyurulduğu andan beri çok daha karanlık ve vahşi olacağını vaat ediyordu ve bunu da başardı. Bu filmdeki Ghostface daha önce gördüğümüz hiçbir Ghostface’e benzemiyor. Daha vahşi, daha inatçı bir Ghostface var karşımızda. Toplum içinde cinayet işleyen, kendini açıklamadan önce silah kullanan bir Ghostface. Tarz olarak da en değişik ve özgün Ghostface bu filmde görüyoruz. Kovalamaca sahneleri daha yoğun, ölüm sahneleri daha etkileyici ve karakterlerimizin psikolojisi ile yoğun şekilde oynayan bir Ghostface ile karşı karşıyayız bu sefer.

Kuralları Yıkmak

Yazının Bu Kısmında Spoiler Olacaktır, Spoiler Yemek İstemiyorsanız Son Yorum Kısmına İlerleyin

Başlıkta ve bir önceki kısımda da söylediğim gibi bu film Scream evreninin kurallarına uymuyor. Öncelikle ilk kırılma anı olan açılış sahnesi hakkında konuşmak istiyorum. Scream 6’nın açılış sahnesi ilk filmden sonra en sevdiğim açılış sahnesi oldu. Yine klasik masum ölümünü gördük ama bunu alternatif bir Ghostface hikayesi ile sundu film. Bir önceki Ghostface Richie’nin izinden giden taklitçi Ghostface’imiz masum kızı öldürdü ama sonrasında ana Ghostface tarafından ortadan kaldırıldı. Filmin daha baştan bu kadar yenilikçi ve cesur bir şekilde başlamasına hayran kaldım. Filmin en özgün ve şaşırtıcı diğer kısmı ise 3 Ghostface oldu. 3 katil film için cidden mantıklı bir seçim olmuş. Çok fazla karakter vardı ve o kadar kişi ile 2 Ghostface kolay kolay başa çıkamazdı. Katillerin Richie’nin ailesi olması ve onun intikamını almak istemeleri önceden gördüğümüz bir motivasyon olsa da Scream 2’den daha çok içime sindi. Richie’nin yeni Billy olması ve evrende büyük bir etki bırakması, filmin en sevdiğim yanlarından biri oldu.

Son Yorum

Scream 6, orijinal Scream’den sonra en sevdiğim ve başarılı bulduğum film oldu seri içinde. Orijinal filme ve temaya sadık kalıp yenilikçi olmayı çok güzel başarıyor film. Scream (2022) bir devam filminin nasıl olması gerektiğini çok güzel gösteriyordu, Scream 6 ile bunu devam ettirip daha da ileriye taşımalarını cidden tebrik ediyorum. Üst üste iki filmde bu kadar başarılı bir iş çıkarmak cidden zor ve tebrik edilmesi gereken bir şey. Kısaca toparlamak gerekirse Scream 6, Scream fanlarının seveceği bir film olacak. Gerek anlattığı hikaye olsun gerek kalitesi olsun. Fanların memnun kalacağına eminim.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir