Bunların Sınırları Nerede? – Zelda: Tears of the Kingdom Gameplay Fragmanı

3 Mart 2017 oyun dünyası için çok önemli bir gündü. Wii U çıktıktan 1 sene sonra 2013’te bir Nintendo Direct ile duyurulan bir sonraki The Legend of Zelda oyunu resmi olarak duyuruldu, daha sonrasında bu proje git gide büyüdü orijinal çıkış tarihinden 2 yıl sonra hem Wii U, hem de daha o gün çıkışını gerçekleştiren Nintendo Switch için oyun yayınlandı. O gün hem Nintendo Switch hem de The Legend of Zelda: Breath of the Wild oyun dünyasını kökten değiştirdi. Şimdi ise gelin 12 Mayıs 2023’te çıkışını gerçekleştirecek The Legend of Zelda: Tears of the Kingdom gameplay görüntülerini inceleyelim.

Hyrule’un Bulutları

Tears of the Kingdom ilk duyurulduğundan beri üzerinde durulan ve oyunun en önemli noktası olan konudan başlayalım, ilk oyunun üzerine eklenen harita. Gerçekten ilk oyunun üzerine eklenen bir haritamız var, yeryüzünde oluşan değişikliklerin yanı sıra gökyüzüne keşfedilecek yerler eklenmiş. Bu çok basit bir şey gibi gözükse de aslında çok kritik bir özellik, önceki oyunun tamamı neredeyse yer üstünde geçtiği için tüm oynanış buna göre yapılmıştı. Şimdi ise gökyüzündeki adalar için yeni mekanikler, yeni oynanış tarzları eklenecek ki bu gameplay fragmanı da bunu gösteriyor.

İlk Özellik Recall

Recall, adından da tahmin edilebileceği gibi bir nesnenin hareketini geriye doğru sarmaya yarıyor. Bunun en iyi örneği fragmanda gösterilen düşen bir kaya örneği. Gökyüzü adalarından düşen bir kayanın üstüne çıkıp onda recall özelliğini kullanırsak bu kaya düştüğü gibi bu sefer yükselmeye başlıyor ve üstündeki bizi gökyüzü adasına çıkartıyor.

Çok basit bir özellik gibi gözüküyor olabilir lakin bundan önceki oyunu hatırlatmak isterim. Oyuna koyulan hiçbir yetenek sadece tek bir işleme hizmet etmiyor tamamen sizin yaratıcılığınıza bağlı olarak şekilleniyor. Çoğu objeyle etkileşime geçtiğimizi hatırlatarak bu özelliği sadece ulaşım olarak düşünmemenizi öneririm.

İkinci Özellik Fuse

Fuse sanırım bu videoda en ilginç 2 özellikten biri çünkü sınırı ne bunun bilmiyoruz. Fuse basitçe anlatmak gerekirse o an elimizde tuttuğumuz silah, kalkan ve yay gibi eşyalarla dışarıdaki objeleri birleştirdiğimiz bir özellik. Sopamızı bir kaya ile birleştirerek ağır ve güçlü bir silah yapabiliriz, mızrağımızı dal ile birleştirerek daha uzun bir mızrak yapabiliriz, okumuza göz takarak takip eden ok yapabiliriz, kalkanımıza biri bize vurduğunda sis benzeri gaz bırakması için bitki takabiliriz ki bunlar sadece fragmanda gördüklerimiz. Oyundaki obje ve eşyalar sayısını düşünürsek burada korkunç sayıda seçeneklerimiz var.

Üçüncü Özellik Ultrahand

Şimdi gelelim bir diğer önemli özelliğe. Ultrahand, objeleri alıp bunları birleştirmemize yarıyor. Videoda gördüğümüz yeni eklenen motorlarla ise bu özellik çok büyük önem kazanıyor, kendi teknenizi hatta uçan teknenizi yapabiliyorsunuz, karada giden araçlar yapabiliyorsunuz. Biliyoruz ki biz oyuncular olarak bu araçlardan daha fazlasını yapacağız.

Dördüncü Özellik Ascend

En basit duran ve son özelliğimiz Ascend. Bu özellik üstünüze bulunan zeminin tepesine çıkmanızı sağlıyor basitçe. Kapalı veya açık alan fark etmez her yerde kullanılan bu özellik, üstünüzdeki yüzeye doğru yükselip yüzeyin içinden geçerek üstüne çıkmanızı sağlıyor. Bu özellik büyük ihtimalle oldukça fazla zindanda kullanılacak ve düşündüğümüzden daha kritik bir özellik olacak.

Özellikleri anlatan bu videoda birkaç detay dışında sadece bu özelliklere odaklanıldı oyunda hala görmediğimiz bir sürü yeni deneyim var. The Legend of Zelda: Breath of the Wild açık dünya oyunları çok önemli derecede değiştirmişti, bir devrim niteliğindeydi; Tears of the Kingdom böyle bir etki yapar mı, belki ilk oyun kadar yapmasa da sandbox ve özgürlük açısından çok önemli bir etki yaratacak. Geriye kalan tek şey 12 Mayıs’a kadar bekleyip oyunu görmek.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir